Naturalna ochrona roślin

15-09-2010 | Autor: maro | Kategorie: Budownictwo, Hobby, Inne

Jeszcze nie tak dawno walka z chorobami i szkodnikami roślin w ogrodzie była całkiem prosta. Gdy na różach pojawiły się mszyce, gdy marchew była atakowana przez połyśnicę marchwiankę, a cebula - przez śmietkę cebulankę, gdy truskawki opanowywała szara pleśń, a pomidory - zaraza ziemniaczana, ogrodnik po prostu sięgał po opryskiwacz z właściwym preparatem. Szkodniki ginęły, a ogrodnik czuł się uspokojony, nie myśląc ani o możliwych przyczynach powstawania chorób, ani o następstwach użycia chemicznych specyfików.

Tym, że insektycydy zabijają nie tylko szkodniki, ale również tak zwane pożyteczne organizmy, nikt się nie przejmował. Obecnie ogrodnicy zwykle wiedzą więcej na temat wzajemnych zależności między organizmami żywymi a warunkami ekologicznymi w ogrodzie. Zdają sobie sprawę, jak pożyteczne są biedronki i ich larwy, jaką rolę odgrywa złotook pospolity, dobrotnica szklarniowa, owady z rodziny bzygowatych i zajadkowatych. Żywią się one przecież szkodnikami, sprzyjając zachowaniu naturalnej równowagi w ogrodzie. Nie wolno tez zapominać o pożytecznej działalności ptaków śpiewających, które dziesiątkują szkodliwe owady.
Jednak odpowiedzialność za zdrowie roślin ponosi przede wszystkim człowiek. Wiadomo, że im rośliny są słabsze, tym częściej atakują je choroby i szkodniki. Dlatego od początku należy dbać o zapewnienie optymalnych warunków uprawy:
właściwą odmianę posiać lub posadzić we właściwym momencie; zachować zalecany odstęp między roślinami (lepszy zbyt duży niż zbyt mały), odpowiednio nawadniać i odżywiać rośliny; zapewnić im jak najlepsze stanowisko (w pełnym słońcu lub w cieniu).

Atakowi szkodników można zapobiegać również za pomocą środków mechanicznych. Specjalne gęste siatki rozpostarte nad grządkami ochronią marchew, cebulę lub kapustę przed szkodnikami: śmietką, wgryzką i bielinkiem kapustnikiem. Żółte tablice zwabią mączliki szklarniowe, które się przykleją do ich lepkiej powierzchni. Specjalne zapory osłonią przed ślimakami szczególnie zagrożone uprawy, zwłaszcza młodych roślin.
Do bezpośredniej obrony lub choć częściowej ochrony roślin można też wykorzystać: gnojówki, odwary, napary i zimne wyciągi z roślin. Sporządza się je samodzielnie ze świeżych lub suszonych ziół.
Gnojówka: 1 kg świeżych roślin zalać 10 1 wody i nastawić w pojemniku (niemetalowym). Proces fermentacji jest zakończony, gdy na powierzchni gnojówki przestaną się ukazywać pęcherzyki powietrza. Przed użyciem płyn należy rozcieńczyć w stosunku 1:10.
Odwar: Rośliny moczyć w wodzie przez 24 godziny, następnie zagotować i odstawić na pół godziny. Po ostudzeniu przecedzić. Napar: Rośliny zalać wrzącą wodą i zostawić na 10 minut, przecedzić i ostudzić.
Zimny wyciąg: Świeże rośliny moczyć przez 24 godziny w zimnej wodzie: pryskać nie rozcieńczonym płynem.
Naturalne preparaty ochrony roślin Skrzyp polny
Odwar lub gnojówka przeciwko grzybom glebowym, mączniakowi prawdziwemu, parchowi, rdzy, plamistości liści.